Gordon Bennett Toruń 2021

Kiedy?

19.08-28.08.2021

Gdzie?

Lotnisko Aeroklubu Pomorskiego (EPTO), Toruń, Kujawy Pomorze, Polska

Puchar Gordona BENNETTA

Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie.

Pierwszy start odbył się w 1906 roku w Paryżu przy ponad dwustutysięcznej publiczności. Polska sześciokrotnie tryumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w latach 1983, 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka na trwałe wpisały się do historii lotnictwa. W stulecie polskiej niepodległości, w 2018 roku załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła zawody o Puchar Gordona Bennetta zapewniając Polsce przywilej ich organizacji w 2020roku.

Starty do pucharu trzykrotnie odbywały się w Polsce. Miejscem ostatnich przedwojennych zawodów w 1939 roku miał być Lwów jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił ich rozegranie. Kolejna nieudana próba rozegrania polskiego Pucharu Gordona Bennetta miała miejsce po zwycięstwie Polaków w 1983 roku jednak sytuacja polityczna spowodowała, że zawody w 1984 rozegrano w Szwajcarii. Następna polska edycja zawodów przypadała Polsce w 2020 roku, jednakże z powodu pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 zawody mające się odbyć we Wrocławiu zostały przeniesione na rok 2021. Start odbędzie się z lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Program

64 Pucharu Gordona Bennetta – Mistrzostw Świata w lotach długodystansowych balonów gazowych

Data Opis
19.08 Ceremonia otwarcia
20.08 Początek eventu Gordon Bennett, oraz I slot do startu balonów
21.08 Event Gordon Bennett, oraz II slot do startu balonów
22.08 Event Gordon Bennett, oraz III slot do startu balonów
27 lub 28.08 Zakończenie zawodów i wręczenie nagród

Podczas pikniku będzie szereg niespodzianek dla dorosłych i dzieci. Specjalne przygotowane strefy statycznych wystaw lotniczych, wojskowych, zabytkowych samochodów, które będzie można zobaczyć z bliska.
Piknik m.in. rozbudowany będzie jeszcze o strefy: modelarskich animacji dla dzieci i młodzieży, Wesołego Miasteczka z zabawkami dla dzieci małych i dużych oraz dorosłych, Partnerów i Sponsorów, m.in. Strefa Polska Smakuje, gdzie znajdą się niespodzianki dla uczestników imprezy.

Najnowsze | wiadomości

Jest nam miło Państwa poinformować, że podczas Pikniku 64. Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordona Bennetta 2021 odbędzie się panel dyskusyjny dla przedsiębiorców i organizacji z całej Polski, działających w branży lotniczej, zorganizowany przez spółkę Aero Partner sp. z o.o. Wydarzenie to organizowane jest w ramach projektu „Kujawy + Pomorze – promocja potencjału gospodarczego regionu – edycja II” i jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W gronie Partnerów 64. Pucharu Gordona Bennetta jest również ambasador polskiego sportu - Totalizator Sportowy Sp. z o.o., właściciel marki LOTTO. Totalizator Sportowy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych polskich spółek. Działa nieprzerwanie od ponad 65 lat. Spółka powstała by gromadzić środki, z których finansowano remonty i budowy obiektów oraz urządzeń sportowych. Później do zadań Totalizatora Sportowego doszło też przekazywanie funduszy na szeroko rozumianą kulturę narodową. Dziś spółka jest jednym z najważniejszych filarów wspierających te dwie dziedziny życia społecznego.

Jednym ze sponsorów 64. Pucharu Gordona Bennetta jest Krajowa Spółka Cukrowa S.A., która działa na rynku od 2002 r. Jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. Nie wiem, czy wiecie, że udział KSC S.A. w krajowym rynku cukru wynosi PONAD 40 % ! Co znaczy, że prawie co druga łyżeczka cukru dosypywana do herbaty w Polsce pochodzi od naszego sponsora.

W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni zlokalizowanych na terenie 5 województw, które przerabiają rocznie około 6 milionów ton buraków uprawianych na areale ponad 100 tysięcy hektarów‼️ Niesamowite, prawda? Podstawową działalność stanowi produkcja i sprzedaż cukru oraz handel produktami, które powstają w trakcie jego wytwarzania.

Odbiorcami Spółki sprzedawanymi pod marką Polski Cukier są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe.

Grupa Kapitałowa KSC S.A. działa w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany.

Puchar Gordona Bennetta to najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie. Nad bezpieczeństwem lotów czuwa po raz pierwszy w historii Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB. W każdej misji lotniczej jednym z najważniejszych aspektów jest pogoda. Balony są szczególnie wrażliwe na uwarunkowania meteorologiczne, ponieważ mogą latać tylko przy stabilnych i lekkich wiatrach oraz widoczności w zakresie od jednej do trzech mil. Burza lub deszcz uniemożliwiają korzystanie z tego środka transportu. Powyższe ograniczenia są dużym wyzwaniem dla organizatorów lotów balonowych – zarówno turystycznych, jak i w czasie zawodów.
Dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB podjął się opracowania systemu wspomagającego osłonę meteorologiczną zawodów lotniczych o puchar Gordona Bennetta, które w tym roku startują z lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Narzędzie, którego autorami są prof. Mariusz J. Figurski i dr Andrzej Mazur z Centrum Modelowania Meteorologicznego, składa się z dwóch modułów, obejmujących system wizualizacji parametrów meteorologicznych prognozowanych przez numeryczne modele pogody i automatyczny system prognozowania istotnych warunków lotu balonów.

rezerwacja

CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED ZDOBYCIEM WEJŚCIÓWKI?

Dla organizatorów najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo i Twojej rodziny dlatego Piknik zostanie zorganizowany zgodnie z aktualnym na dzień imprezy rozporządzeniem o organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce https://dziennikustaw.gov.pl To oznacza, że dostępna będzie ograniczona pula biletów dla osób niezaszczepionych tj. 250 osób oraz pula dostępna wyłącznie dla osób, które oświadczą, że w dniu imprezy będą mogły przedstawić aktualny certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID-19 w postaci kodu QR.

Obecnie prowadzona jest rejestracja imienna wejściówki przeznaczonej dla osób, które w dniu wstępu na wydarzenie będą posiadały ważny certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 i dla tych osób, które takiego certyfikatu nie posiadają. W momencie gdy limit zostanie osiągnięty. Rejestracja zostanie zakończona.

Regulamin wydarzenia - kliknij TUTAJ

Regulamin obiektu - kliknij TUTAJ

Oświadczenie uczestnika wydarzenia (wydrukuj i wypełnij- dotyczy każdego uczestnika) - kliknij TUTAJ

ZASADY REJESTRACJI
 • Za wejście na Piknik nie płacisz – uczestnictwo w imprezie jest darmowe pod warunkiem zaakceptowania regulaminu imprezy, obowiązkowe wypełnienie oświadczenia dot. Covid-19, posiadaniu certyfikatu zaszczepienia na dzień przeprowadzenia Pikniku w przypadku wyboru biletu z certyfikatem.
 • 4 PLN tyle wynoszą opłaty serwisowe/manipulacyjne na uczestnika, które zapłacisz na końcu rejestracji. Środki pokrywają całkowicie koszt obsługi systemowej, informatycznej i osobowej w związku wprowadzonymi zasadami bezpieczeństwa związanymi z pandemią COVID-19 podczas wydarzenia: obsługa sprawdzania i wydawania wejściówek, urządzenia skanujące.
 • Jedna osoba imiennie zarejestrować może do 4 wejściówek (co jest zabezpieczeniem przeciwko nielegalną dystrybucją wejściówek na wydarzenie),
 • Ilość wejściówek jest ograniczona, a ich dostępność będzie wynikała z obowiązujących w Polsce obostrzeń.
 • do limitu osób na imprezie NIE ZALICZAMY
  • dzieci do 12 r.ż. (wchodzą bez biletu, ale tylko i wyłącznie pod opieką osób dorosłych zarejestrowanych zgodnie z prowadzonymi zasadami)
  • osoby, które mają przeciwskazania do zaszczepienia
  • zaszczepionych
 • Wszystkie przekazane do zdobycia wejściówki są imienne (bilet jest ważny tylko dla osoby, której imię i nazwisko widnieje na bilecie).
 • Na miejscu będzie dostępny dla uczestników odpłatny parking dla samochodów osobowych mieszczący się na terenie Toru Toruń przy Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Rajder. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca zachęcamy do przyjazdu na miejsce Pikniku samochodem w grupach.

Dystrybucję wejściówek na Piknik 64 Międzynarodowych Zawodów o Puchar Gordona Bennetta wspiera eBilet - firma obsługuje logistycznie sprzedaż wejściówek, ale również wspiera Organizatora w zebraniu danych uczestników, które wykorzystane zostaną do komunikacji, a w szczególności do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wydarzenia.

Promo | video

Lokalizacja

Lotnisko toruńskie wybudowano w latach 1912–1913. Bezpośrednio po pierwszej wojnie światowej swoją siedzibę miał tam 1 Batalion Balonowy. Lotnisko posiada 2 betonowe pasy startowe (o długości 1269 i 1190 m), płytę postojową, drogi kołowania do stacji paliw oraz budynki Aeroklubu Pomorskiego: hotel, restaurację, wieżę kontroli lotów oraz zmodernizowane hangary. W tym roku teren Aeroklubu Pomorskiego będzie do dyspozycji uczestników 64 Pucharu Gordona Bennetta.

Załogi

1st Pilot 2nd Pilot Team Balloon
STURZLINGER
STURZLINGER Gerald
AUT
Wolfgang Spät
Spät Wolfgang
AUT
AUT-1
AUT
AUT-1
Christian WAGNER
WAGNER Christian
AUT
Nikolaus Binder
Binder Nikolaus
AUT
AUT-2
AUT
AUT-2
Hervé Moine
Moine Hervé
FRA
Herve André MOINE
MOINE Herve André
FRA
FRA-1
FRA
FRA-1
Eric Décellières
Décellières Eric
FRA
Benoit HAVRET
HAVRET Benoit
FRA
FRA-2
FRA
FRA-2
BEJAT Alexis
BEJAT Alexis
FRA
CARAIL Paul-Henry
CARAIL Paul-Henry
FRA
FRA-3
FRA
FRA-3
Andreas ZUMRODE
ZUMRODE Andreas
GER
Alex Hunnekuhl
Hunnekuhl Alex
GER
GER-1
GER
GER-1
Benedict MUNZ
MUNZ Benedict
GER
Matthias Schlegel
Schlegel Matthias
GER
GER-2
GER
GER-2
Wilhelm EIMERS
EIMERS Wilhelm
GER
Benjamin Eimers
Eimers Benjamin
GER
GER-3
GER
GER-3
Mateusz RĘKAS
RĘKAS Mateusz
POL
Jacek Bogdański
Bogdański Jacek
POL
POL-1
POL
POL-1
Krzysztof ZAPART
ZAPART Krzysztof
POL
Adam Ginalski
Ginalski Adam
POL
POL-2
POL
POL-2
Andrzej Olszewski
Olszewski Andrzej
POL
Jarosław Cieślak
Cieślak Jarosław
POL
POL-3
POL
POL-3
Laurent SCIBOZ
SCIBOZ Laurent
SUI
Nicolas Tièche
Tièche Nicolas
SUI
SUI-1
SUI
SUI-1
Kurt Frieden
Frieden Kurt
SUI
Pascal Witprächtiger
Witprächtiger Pascal
SUI
SUI-2
SUI
SUI-2
Walter Gschwendtner
Gschwendtner Walter
SUI
Max Krebs
Wicki Balthasar
SUI
SUI-3
SUI
SUI-3
Mark Sullivan
Sullivan Mark
USA
Cheri White
White Cheri
USA
USA-1
USA
USA-1

Partner Główny

Sponsor Strategiczny

Sponsorzy

Partnerzy

Organizatorzy

Patronat Honorowy

Patronat Medialny

Komitet Honorowy

Chcesz zostać partnerem naszej imprezy?
Zapraszamy do współpracy.
Napisz do Nas na pewno odpowiemy.

Kontakt | informacja

Numer telefonu

+48 22 55 67 300

Adres

Aeroklub Polski
ul. Komitetu Obrony Robotników
39 02-148 Warszawa